CHP ''vahşi madenciliğe bir kez daha Hayır'' dedi!
giresundangelsin

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkan Dr. Gökhan Şenyürek, İl Genel Meclis Üyeleri Eyüp Çiftçi, Semih Aydın, İl Başkan Yardımcısı Alihan Bektaş ile Tirebolu, Görele, Espiye ve Yağlıdere ilçe örgütleri, Harşit Vadisi Platformu tarafından düzenlenen eylemde bir kez daha ‘Vahşi Madenciliğe Hayır!’ dedi.

Tirebolu’nun Şenyuva köyündeki Garigen Tepesi'nde yöre halkı, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde konuşan CHP Giresun İl Başkanı Şenyürek, “Vahşi madenciliğe karşı birlikte sesimizi yükselterek geleceğimizi korumamız mümkündür” dedi.

Şenyürek yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Şanlı bir tarihi geçmişe sahip olan Harşit Vadisi Savunması, düşmana geçit vermedi fakat maalesef günümüzde yerli işbirlikçiler sayesinde bu topraklar maden şirketleri tarafından işgal edilip, talan edilmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana devletimizin ilgili kurumları birçok unsuru gözeterek dengeli ve sürdürebilir bir maden politikası uygulamıştır. Fakat mevcut iktidar, birçok alanda olduğu gibi kanunlarda yapılan değişikliklerle canlı ve çevre yaşamı açısından kritik öneme sahip değerleri hiçe sayarak ülkemizin tüm yeraltı kaynaklarını yabancı ve yandaş şirketlere peşkeş çekmiştir. AKP iktidarı öncesi 79 yıllık dönemde verilen maden ruhsat sayısı 1186 iken, son 15 yılda 386 bin yeni maden ruhsatı verilerek yurdumuzun dört bir yanında havamız, suyumuz, toprağımız, insanımız zehirlenmeye, açık bir ‘Ekokırım Suçu’ işlenmeye başlanmıştır. Vahşi madencilik Türkiye’nin birçok yerini tehdit eden sorundur. Madenlerin kontrolsüz ve yasadışı bir şekilde işletilmesi toprağa suya havaya büyük zarar vermekte, maden atık alanlarının genişletilmesi bu sorunu daha da derinleştirmektedir. Maden faaliyetleri için orman alanlarının tahrip edilmesi bölgenin biyolojik çeşitliliğini tehdit etmekte, tarım ve turizm gibi yöresel geçim kaynaklarımıza zarar vermektedir. Maalesef ders almaktan imtina eden bir toplumuz. Hepimizin bildiği gibi çok yakın bir zamanda Erzincan İliç’te yaşanan facia, vahşi madenciliğin ne tür sorunlara yol açabileceğinin acı bir örneğidir. Bu faciada birçok insan hayatını kaybetmiş, bölgede büyük bir çevre felaketi yaşanmıştır. Buna benzer bir facia yine Şebinkarahisar ilçemizde de yaşanmıştır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Köylerimizi ve çevremizi korumak için hepimize görev düşmektedir. Sesimizi yükselterek ve ancak birlikte hareket ederek geleceğimizi korumamız mümkündür.” dedi.

Mak Nuts

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

maknuts

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0

Reklam

makmedya

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği