Kapotaj Bayramı Kutlandı!
giresundangelsin

Giresun Limanı Sahil Güvenlik Yerleşkesi içerisinde düzenlenen programda; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması, açılış konuşmaları, denizci öğrencilerin şiir okuması, denizci öğrencilerin mezuniyet töreni, protokol konuşmaları, Deniz Şehitleri için denize çelenk bırakılması ve kapanış yer aldı.

Programa; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Yardımcıları; Mehmet Fikret Çavuş, Davut Sinanoğlu ve Mehmet Fatih Yakınoğlu ile il protokolü, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Serdengeçti, yaptığı konuşmada denizcilik sektörünün Türkiye'nin savunması, ekonomisi ve kalkınması için ne kadar önemli olduğunun altını çizerek, “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yılının ülkemiz denizcilerine, Giresunlu hemşehrilerimize, balıkçılarımıza, mavi sulara gönül veren herkese kutlu olmasını diliyor ve sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün teklifiyle çıkarılan Kabotaj Kanunu Mavi Vatan’da egemenlik ve bağımsızlığımızı tescillemiş; denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış ve denizciliğimizin gelişip, büyümesinde önemli rol oynamıştır.

Bugün Türk denizci rotasının, çağdaş ve müreffeh Türkiye idealine erişim rotası olduğunu takdirle izliyoruz.

İnanıyoruz ki hiçbir rüzgar, hiçbir fırtına Türk denizcisini bu rotasından saptıramayacaktır. Kalbi, aklı ve ruhu aydınlık Türk denizcisi bu bilinçle her geçen gün daha da güçlenerek Türk Bayrağını, Dünya’nın denizlerinde sonsuza dek şerefle dalgalandıracaktır.

Dünyamızın %71’i denizler, okyanuslar ve göllerden oluşmaktadır. Dünya ve ülkemiz yüklerinin yaklaşık %85’i deniz yolu ile taşınmaktadır. Deniz taşımacılığı; karayolu, demiryolu ve havayolu nakliyesine göre oldukça avantajlı ve ekonomiktir.

8 bin 333 kilometre sahil şeridine sahip denizlerimiz; doğal bir milli servetimizdir ve bölgesinde oldukça stratejik bir konumda olan ülkemizin deniz ticareti de giderek artmaktadır.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri başta gemi inşa, yat imalatı, tersanelerimizin geliştirilmesi, yolcu ve yük taşımacılığı, balıkçılık olmak üzere yatırımlar ve çalışmalar artarak devam etmektedir.

Türkiye; Dünya çapında büyük projelerden kabul edilen İstanbul Boğazının altından Marmaray Tüp Geçidini, Deniz üzerine kurulmuş Ordu-Giresun Havalimanı ve Rize-Artvin Havalimanını inşa edebilen ileri deniz teknolojisi seviyesine ulaşmış bir ülkedir.

Öte yandan Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG ANADOLU gemisinin inşası ile Mavi Vatanımızın her damlasında İHA ve SİHA’larımız ile hakimiyet gücümüz zirveye çıkmıştır.

İlimiz ve bölgemiz için ciddi bir öneme haiz, Uzuncakum mevkinde inşa edilen Balıkçı Barınağımız tamamlandığında ise 85 bin m² alan, 500 bin kasa kapasiteli soğuk hava deposu, 934 metre mendirek, 200 balıkçı tekne kapasitesi ve su ürünleri merkeziyle Karadeniz artık Giresun’dan dünya mutfağına uzanacak ve bu alanda çok büyük bir proje daha tamamlanmış olacak.

Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu önemli projeleri hayata geçiren tüm devlet büyüklerimize buradan şükranlarımızı arz ediyoruz.

Giresun Limanı özellikle tahıl konusunda profesyonelleşmiş olup, içinde bulunduğumuz 2024 yılında 85 gemi ile 441 bin 289 ton kuru yük, 22 bin 916 ton bitkisel yağ ve 9418 adet konteyner yük elleçlemesi yapmıştır.

Espiye’de bulunan yakıt terminalinde 2024 yılı içerisinde 206 bin 782 ton yakıt boşaltımı yapılmıştır. Tirebolu’da bulunan gaz terminalinde de gene sadece 2024 yılı içinde 27 bin 989 ton üzerinde LPG gaz boşaltımı yapılmıştır. Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin gemi yapımı atölyesinde imalatı yapılan ve bölgemizde ilk olma özelliği gösteren 4,5 metrelik fiber tekne de ayrıca gurur kaynağımız olmuştur.

Tüm bunlarda emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyor ve Yüce Mevla’dan ilimizin denizcilikte çok daha iyi yerlere gelmesini nasip eylemesini diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz vatanımız uğruna canını feda eden Çanakkale Deniz Şehitlerimizi, 4 Nisan 1953 yılında Çanakkale Boğazında batan Dumlupınar Denizaltısında şehit olan Giresunlu Mehmet Demir, Giresunlu Galip Yılmaz, Göreleli Hasan Kelleci’yi ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Geçimini denizden kazanan tüm denizcilerimizin, balıkçılarımızın ve Giresunlu hemşehrilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı gönülden kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi

Mak Nuts

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

maknuts

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0

Reklam

makmedya

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği